Przejdź do treści

Przygotowanie Pacjenta do pobrania wymazu

Ze względu na miarodajność wyniku ważne jest aby Pacjent wcześniej nie wykonywał czynności, które zaburzają aktualny stan flory bakteryjnej. Dlatego w celu pobrania wymazu z gardła nie można wcześniej pić, jeść, myć zębów, palić papierosów.

Jeśli nie ma innych zaleceń lekarza prowadzącego niewskazane jest pobieranie wymazów w trakcie trwania antybiotykoterapii.

Pobranie moczu do badania bakteriologicznego

Na badanie istotny wpływ ma higiena skóry, krocza i okolic ujścia cewki moczowej, dlatego należy dokładnie umyć te miejsca przed pobraniem próbki. Pierwszy poranny mocz należy pobrać metodą tzw. środkowego strumienia bezpośrednio do przygotowanego jałowego pojemnika, przed rozpoczęciem antybiotykoterapii lub 4 - 5 dni od jej zakończenia.

 

Przed przyjściem na badania laboratoryjne prosimy Pacjentów o prawidłowe przygotowanie się do nich, co wyeliminuje powstawanie tzw. błędów przedlaboratoryjnych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do wcześniejszego kontaktu z personelem laboratorium, który udzieli odpowiednich wskazówek.